Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/580.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czasy dzieciństwa i młodości

Pochodzenie, dzieciństwo i młodość

Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 roku w Obornikach Śląskich koło Wrocławia. Z tą miejscowością związane były powojenne losy dziadków dzisiejszego prezydenta, którym przyszło żyć na Śląsku, gdzie osiedlili się po przeniesieniu z Wilna. Znaczną część swojego dzieciństwa Bronisław Komorowski spędził jednak w Poznaniu, a następnie w podwarszawskim Józefowie koło Otwocka.

Ojciec Bronisława Komorowskiego, Zygmunt Leon Komorowski, był polskim dyplomatą, afrykanistą, żołnierzem Armii Krajowej i Ludowego Wojska Polskiego. Był synem hrabiego Juliusza Komorowskiego i Magdaleny z Górskich. W czasie II wojny światowej pracował w konspiracji. Od lat czterdziestych XX wieku walczył jako partyzant w jednej z brygad Armii Krajowej. Po wojnie natomiast pracował na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizował się między innymi w antropologii kulturowej Afryki.

W 1946 roku Zygmunt Komorowski poślubił Jadwigę Szalkowską, córkę Antoniego oraz Czesławy z Zielińskich. Mieli troje dzieci, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prawdziwe pochodzenie Komorowskich wiąże się z rodem o tym samym nazwisku, który był znany już od XVI wieku. Protoplastą najprawdopodobniej był Dymitr Komorowski z Komorowa herbu Korczak. Komorowo znajdowało się na ziemi bełskiej, a następnie zostało wcielone do Rusi Czerwonej (za czasów królowej Jadwigi). Dzisiaj natomiast Bełz to nieduże miasteczko, znajdujące się na obszarze Ukrainy, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską.

Historia rodu Komorowskich obejmuje setki osób, ale wśród najważniejszych przedstawicieli należy wymienić między innymi braci Piotra i Mikołaja Komorowskich, prymasa Polski w latach 1748 – 1759 Adama Ignacego Komorowskiego oraz Tadeusza Bora – Komorowskiego, dowódcę pułków ułanów w czasie wojny z bolszewikami.

W latach sześćdziesiątych Bronisław Komorowski przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył XXIV Liceum Ogólnokształcące imieniem Cypriana Kamila Norwida. Wykształcenie i znajomość języków obcych przyszły prezydent zawdzięcza także podjętym później studiom na Uniwersytecie Warszawskim.

Jako młody uczeń Bronisław Komorowski prowadził działalność opozycyjną. Będąc licealistą wziął udział w wiecach zorganizowanych tuż po wydarzeniach marcowych 1968 roku. Za działanie opozycyjne został zatrzymany w 1971 roku.

Ponadto przez wiele lat był także członkiem 75 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej w Pruszkowie. To właśnie w harcerstwie poznał swoją żonę, Annę Komorowską.