Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/580.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Żona prezydenta jako pierwsza dama

Pierwsza dama w Polsce

Żona Bronisława Komorowskiego, Anna (z domu Dembowska), urodziła się 11 maja 1953 roku w Warszawie. Jest córką Jana Dziadzi oraz Józefy (z domu Deptuły), którzy w 1954 roku dokonali zmiany nazwiska na Dembowscy. Rodzice Anny Komorowskiej byli pracownikami Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a później Spraw Wewnętrznych.

Anna Komorowska uczęszczała do VI Liceum Ogólnokształcącego imieniem Tadeusza Rejtana w Warszawie. W tym czasie była członkiem drużyny harcerskiej imieniem Romualda Traugutta Czarna Jedyna. Z harcerstwem związany był również Bronisław Komorowski. To właśnie w ruchu harcerskim poznała się przyszła para prezydencka. Miało to miejsce w Związku Harcerstwa Polskiego w 1970 roku.

Po ukończeniu liceum Anna zdecydowała się na studia na Uniwersytecie Warszawskim (filologia klasyczna). Po ich ukończeniu przyszła pierwsza dama pracowała w szkole średniej jako nauczycielka języka łacińskiego.

W okresie Polski Ludowej brała udział w konspiracyjnych działaniach opozycji. Tym samym wspierała swojego przyszłego męża, Bronisława Komorowskiego, którego młodość również była związana z opozycją. Po 1989 roku poświęciła się wychowaniu dzieci oraz prowadzeniu domu. Wraz z Bronisławem Komorowskim, który dzisiaj pełni funkcję jako obecny prezydent RP, mają piątkę dzieci: Zofię, Tadeusza, Marię, Piotra oraz Elżbietę.

Pierwszą damą została po wyborach prezydenckich, które odbyły się w lipcu 2010 roku. Od tego momentu towarzyszy Bronisławowi Komorowskiemu w najważniejszych wizytach krajowych (na przykład w corocznie odbywających się Dożynkach Prezydenckich w Spale), zagranicznych oraz w podejmowaniu gości. Ponadto przewodniczy kilku komitetom honorowym: Komitetowi Honorowemu Obchodów Roku Janusza Korczaka, Komitetowi Honorowemu Obchodów Jubileuszu sto dziesięciolecia Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus z Warszawy, Komitetowi Honorowemu V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010.

Anna Komorowska jest także Przewodniczącą Narodowej Rady Ekologicznej (na prośbę Narodowej Rady Ekologicznej) oraz członkinią Klubu Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.

Za swoją działalność dostała liczne nagrody i wyróżnienia. Uhonorowano ją między innymi Złotą Odznaką za zasługi dla Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego, Perłą Mądrości za zaangażowanie w profilaktykę raka szyjki macicy oraz Różą Gali 2010 w kategorii “Debiut” za debiut w roli pierwszej damy. Z ważniejszych orderów należy również wymienić Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Portugalia), Wielki Oficer Orderu Świętego Karola oraz Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.